SWEEPSTAKES: Best Overall
Shirley Pepys
526 S. Bay Front, Balboa Island
LIGHTS AND ANIMATION: 1st Place
Dennis and Patty Vitarelli
140 S. Bay Front, Balboa Island
LIGHTS AND ANIMATION: 2nd Place
John & Essie Bootsma
128 Via Lido Nord, Lido Isle
BEST THEME
Bill & Maria Uncapher
335 E. Bay Front, Balboa Island
CHAIRMAN'S CHOICE
Phil and Mary Lyons
36 Harbor Island, Harbor Island
BEST TRADITIONAL LIGHTS
Janet Curci
808 S. Bayfront, Balboa Island
"GREEN" ENTRY AWARD
Bruce and Viviana FaBrizio (Simple Green)
1407 Bayside Drive, Corona del Mar
PHOTOGRAPHER'S CHOICE
Jim and Judy Busby
111 E. Bay Front, Balboa Island
HUMOR AND ORIGINALITY
Marcy Cook
538 S. Bay Front, Balboa Island
ROOKIE AWARD
Craig and Jamie Atkins
928 Via Lido Nord, Lido Isle
BEST ON LIDO
Dave McIntyre (SASCO)
101 Via Lido Soud, Lido Isle
FOUNDER'S AWARD
Robert Olson
351 E. Bay Front, Balboa Island
StuNews AWARD
Matthew Thomas
409 E. Edgewater, Balboa Peninsula
HI TECH CHRISTMAS CHARM
Jim and Peggy Rich
802 S. Bay Front, Balboa Island
BEST ON PENINSULA
Scott Sarkisian
1006 East Balboa Blvd., Balboa Peninsula
JUDGE’S AWARD – 1st Place
Geof Wickett & Norm Lessard
309 E. Bay Front, Balboa Island
JUDGE’S AWARD – 2nd Place
Jeanne Lewand
343 E. Bay Front, Balboa Island
BEST YACHT CLUB
Balboa Yacht Club (BYC)
1801 Bayside Dr., Corona Del Mar
SWEEPSTAKES THE BILL LUSK AWARD
EL NAVEGANTE (#35)
SASCO - Jimmie Roblero
SWEEPSTAKES NON COMMERCIAL
PARADISE FOUND (#21)
Greg and Nor Killingsworth
BEST POWERBOAT
MY WAY (#29)
Les and Marilyn Davidson
BEST SAILBOAT
TRAVELER (#26)
Michael Lawler
BEST BOAT UNDER 30 FEET
TWO ARE BETTER THAN ONE (#63)
Kyle Miller
BEST MUSIC
LIGHT THE WORLD (#74)
The Church of Jesus Christ of Latter Day Saints
BEST LIGHTS - 1st Place
TITUS (#58)
Jack Suddarth
BEST LIGHTS - 2nd Place
ALURE (#66)
Lance Charlesworth
BEST LIGHTS: 3rd Place
VALOR (#30)
American Legion Yacht Club
HUMOR AND ORIGINALITY - 1st Place
THE ROSE MARIA (#3)
Ron and Rose Cram
HUMOR AND ORIGINALITY - 2nd Place
SEASWIRL 2600 (#39)
Steve Shimahara
HUMOR AND ORIGINALITY - 3rd Place
SEA SCHOONER (#79)
Travis Petty
ANIMATION AND SPECIAL EFFECTS - 1st Place
THE LAST HURRAH (#53)
Rob Meadows and Cathleen Vick
ANIMATION & SPECIAL EFFECTS: 2nd Place
SEAS THE DAY (#34)
Michael Lohman
ANIMATION & SPECIAL EFFECTS: 3rd Place
RELENTLESS II (#8)
Jerome Shilo
BEST FIRST TIME ENTRY
ZODIE (#4)
Daniel Mehaignerie
BEST YACHT CLUB ENTRY
FANTAIL (#67) – BYC
Paul Fruchbom
YACHT CLUB WITH MOST ENTRIES
BALBOA YACHT CLUB
Official Lead Boat
Official Lead Boat – Burning Daylight
The Rod Wilson Family
Grand Marshal Boat
Grand Marshal Boat – BULA
Michael and Kelly Brooks
Official Santa Boat
Official Santa Boat – Risk & Reward
Kary Lindgren
Sheriff Boat
Sheriff Boat
O.C. Sheriff