Sweepstakes: Best Overall
Jeff Moorad
351 East Bayfront, Balboa Island
Lights and Animation - 1st Place
Bruce and Viviana FaBrizio
1407 Bayside Dr., Bayside
Lights and Animation – 2nd Place
Donna DiBari
710 South Bayfront, Balboa Island
Mayor’s Award
Darcy and Barbara Grimm Marshall
1604 South Bayfront, Balboa Island
Chairman’s Choice
Shirley Pepys
526 South Bayfront, Balboa Island
Best Traditional Lights
Essie Bootsma
128 Via Lido Nord, Lido Isle
"Green” Entry Award
Guy LaRocque
56 Beach Dr.
Photographer’s Choice
Rich and Susan Godfrey
1802 South Bayfront
Commodores Award
Phil and Mary Lyons
36 Harbor Island
Rookie Award
Caltech Kerchoff Marine Lab
101 Dahlia Ave.
Best on Lido
Mike & Lori Gray
309 Via Lido Soud, Lido Isle
Founder’s Award
Jim & Judy Busby
111 East Bayfront, Balboa Island
StuNews Award
Craig Atkins
928 Via Lido Nord, Lido Isle
Best on Peninsula
Craig and Arlene Silvers
1601 East Bay Ave.
Hi-Tech Christmas
Geof Wickett & Norm Lessard
309 East Bay Front, Balboa Island
Judge’s Award – 1st Place
Marcy Cook
538 South Bayfront, Balboa Island
Judge’s Award – 2nd Place
Matthew Thomas
409 East Edgewater, Balboa Peninsula
Best Yacht Club
Balboa Yacht Club (BYC)
1801 Bayside Dr., Bayside
Sweepstakes Winner – The Bill Lusk Award
The Last Hurrah (#50)
Rob Meadows and Cathleen Vick
Sweepstakes Winner – Non-Commercial
My Way (#6)
Les Davidson
Best Power Boat
Paradise Found (#20)
Greg and Nor Killingsworth
Best Sailboat
Mayflower (#55)
Andrew Mayhugh
Best Boat under 30 ft.
The Rose Marie (#3)
Ron and Rose Cram
Best Music
Paradise Found (#20)
Greg and Nor Killingsworth
Best Use of Lights (1st Place)
Pedazo Fino (#19)
Edward Hedge
Best Use of Lights (2nd Place)
Alure (#67)
Lance Charlesworth
Best Use of Lights (3rd Place)
On the Rocks (#32)
Guy LaRocque
Best Humor & Originality (1st Place)
Full Circle (#26)
Don Haid
Best Humor & Originality (2nd Place)
Athena ($24)
The Kallins Family
Best Humor & Originality (3rd Place)
Light the World-The Church of Jesus Christ Latter-Day Saints (#28)
Jared Turner
Best Animation/Special Effects (1st Place)
Radiance (#68)
Alan Brynjolfsson
Best Animation/Special Effects (2nd place)
Sea’s the Day (#30)
Michael Lohman and Becky Reade
Best Animation/Special Effects (3rd Place)
Pao Pao (#4)
Paola German and Richard Yang
Best First Time Entry
Marluv (#56)
Kris Gomez
Best Yacht Club Entry (American Legion Yacht Club)
Valor (#38)
Mike Novak
Yacht Club with the Most Entries
Balboa Yacht Club
Balboa Yacht Club
2023 OFFICIAL LEAD BOAT
BURNING DAYLIGHT
The Wilson Family
2023 OFFICIAL GRAND MARSHAL BOAT
FRONT ROW
Craig and Gigi Lyons
2023 OFFICIAL SANTA BOAT
WICKED COOL
Captain Tim Barry - Newport Yacht Charters
2023 OFFICIAL BAND BOAT
ANGELICA
Captain Shane McKibben
2023 OFFICIAL HARBOR PATROL BOATS
NEWPORT HARBOR PATROL BOAT
Harbormaster Paul Blank
2023 OFFICIAL ORANGE COUNTY SHERIFF BOAT
ORANGE COUNTY SHERIFF BOAT
Captain Gary Lewellyn